Mühendisler İçin İş Bulma Stratejileri

Bu yazıda, bilişim sektöründeki teknik uzmanlar / mühendisler için iş arama süreçlerinde kendilerine yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını paylaşmak istiyoruz.

 1. Özgeçmişinizi doğru dizayn edin. Özgeçmişinizin sizi hedefleyebilecek firmalara özel dizayn edilmesi önemlidir, böylece diğer adaylara oranla ciddi anlamda ön plana çıkarsınız.
  IT sektöründeki mühendislerin tecrübe edindikleri teknolojileri veya önemli projeleri özgeçmişlerinde belirtmeleri özgeçmiş görüntülenme sayılarını ciddi oranda arttırır.
 2. Mülakat performansınızı maksimize edin. Mülakatlarda çok kritik hatalar yapıyor ve fark etmediğiniz bir nedenden eleniyor olabilirsiniz, bu konuda danışmanlardan görüş alın.
 3. Kendinize hedef firma listesi oluşturun ve bu firmaları kariyer portalları haricinde, Linkedin üzerinden de mutlaka takip edin. Bu listeyi oluştururken Bilişim 500 listesi size yardımcı olabilir.
 4. Bağlantılarınızı kullanın. Bir çok şirket ilan çıkmadan, şirket içi duyurularla işe alım yapmaktadır. Şirket içi çalışanların ilettiği adaylara her zaman öncelik verilir. İş bağlantılarınızla arkadaşlık bağlarınızı sıcak tutun.
 5. Üretin : Tecrübesi olduğunuz alanda hazırlayacağınız bir blog, forumlardaki aktifliğiniz sizi teknik yöneticilerin fark etmesini sağlar.
 6. Telefondaki ilk iletişime önem verin. O an iş aramıyor olabilirsiniz ancak nazik olmayan bir yaklaşım, sizinle ilgili olumsuz bir nota sebep olabilir ve ilerde oluşabilecek kariyer fırsatlarını engelleyebilir.
 7. Hedeflediğiniz ilanlarda aranan niteliklerin anahtar kelime olarak, özgeçmişinizde geçtiğinden emin olun.
 8. İngilizce konuşma becerinizi geliştirin. Bir çok mühendis yaptığı iş gereği İngilizce okuma-yazma konusunda bilgi sahibidir. Ancak uluslar arası bir firmada çalışmak istiyorsanız aynı zamanda "mülakat sırasında" İngilizce konuşabilmeniz gerekmektedir. İngilizce konuşma sınıfları ve online İngilizce konuşma eğitimleri ile yabancı dil pratiğinizi arttırın.
 9. Sık iş değişikliği yapmayın. Her sene iş değiştiren adayları, firmalar mülakata çağırmadan özgeçmiş üzerinden elemektedirler. Ortalama 2 ile 3 sene aynı firmada kalmaya özen gösterin. Bunun için de çalışacağınız yeni firmayı seçerken özenli olun, iyi araştırın.
 10. Mülakatta ücret odaklı olmayın. Firmalar sizin ücret odaklı olduğunuzu düşünürler ise daha yüksek bir ücret teklifi aldığınız zaman gideceğinizi düşünerek sizi tercih etmek istemeyebilirler.

Bu maddelerin hepsini hemen yapmanız zor olabilir. Ancak maddeleri adım adım ele alarak uygulamaya başlarsanız kısa zamanda istediğiniz yeni iş fırsatlarına kolaylıkla ulaşabildiğinizi göreceksiniz.